Büyüyen Çocuk Dertleri


Annelik deneyimleri hiç biter mi? Televizyonlarda internetlerde kiitaplarda hep 0-3 yaş sorunları konuşulur 6 yaşa kadar olan eğitimin öneminden bahsedilir sonra okula giden çocuk şikayetleri tartışılır.  Büyük büyük insanlar toplanıp çocuklara uyku eğitimi nasıl verilir anlatır dururlar saatlerce. Doğru bir uyku rutini için önce emzirin okşayın yatağına koyun yanında olduğunuzu hissettirin ama uykuya geçişi kendi sağlayabilsin diye öğütlerler bizi. 6. aydan sonra yanınıza yatırmayın denilir özgüvenleri için önemli olduğu söylenir.


Kalın kalın kitaplar yazılır disiplinli olmayı, ödev yapmayı, sağlıklı beslemeyi anlatan. İki kadın yanyana gelsek yine devam ederiz konusu çocuklarımız olan uzun annelik sohbetlerine. Kardeşini kıskanıyor,odasını toplamıyor, ödevini yap demekten dilimde tüy bitiyor... Yada bebekse kustuydu, aşısını olduydu, bezi sızdırdıydı falan. Oysa çocuk büyüdükçe sıtıntılar bezden değil yürekten gelmeye başlıyor. O zaman "Anneeee Ayşe saçımı çekti! Ahmet arabamı aldı" olmuyor gözyaşlarının adı.

Çare olamıyorsun canından kopan parçanın hüzünlerine.  Tahtı için geceni gündüzüne kattığın yavrunun bahtını da şöyle en mutlusundan hazırlayıvermek hiçbir zaman mümkün olmuyor. Duygularıyla oynanan, güveni yıkılan, bazen iftiralara kötü niyetlere maruz kalan senin en kıymetlinin can acısını geçirecek antibiyotikleri satmıyor eczaneler. Öpünce geçivermiyor yaralar. Anneliğin en çaresiz dönemi başlıyor hayatında. Dinlemek oluyor yapabildiğin sarılmak sıkıca ve dualar etmek omuzlarına iki melek kanadı takarcasına.

Kendime bakıyorumda şimdi bu satırlarda 5 yaşında olan çocuğumla gündelik mücadelelerimi anlatıp duruyorum harıl harıl. Nasıl bir kreş seçtiğimi, hangi kriterleri göz önünde bulundurduğumu paylaşıyorum sizlerle. Gün gelecek ve benim bu süpürgeli prensesim bir eş seçecek kendine. O büyüdü ve kendi kararlarını kendi alabilen bir genç hanım yada genç bir bey oldu ya ona hayatının çocukluk döneminde verdiğimiz öz güven, öz saygı, mantık ve doğrular çerçevesinde bir yuva kuracak.  Eee ya kaderi, onu ne yapıcaz? Bu seçimlerinin ardında onu bekleyecek olanı bilememek var ya işte en zor kısmı orası.

İşte öyle aradan 20-30 yıl geçecek, çocuklar büyüyecek  ama hep bebeklerimiz olacak kalacak onlar. Geçirdikleri her gün, yaşadıkları her duygu kalp acımızın adı olacak. Bazen tedirgin, bazen heyecanlı, bazen çok mutlu, bazen çaresiz...

Ve biz kadınların konuları bitmeyecek, anneler tecrübelerini anlatmaya devam edecek "çocuğunu ev sahibi yapabilmenin yolları neler, bizim çocuğun patronundan zam isteme yöntemi şöyleydi" falan. "Biz anneanneler babaanneler torunlarına şöyle şöyle davranmalı, çocuğunuzun sık sık ziyaretinize gelmesini sağlamanın püf noktaları" konuşulacak aramızda. Kendimizle ilgili kaygılarımız da başkalaşacak." Damat biraz ters mi baktı, gelinin yaprak sarması fazla ekşiydi" diye değişecek aslında biraz yaşlanacak cümleler.

Bir kadınsan eğer hiç bitmez anne olmak. Küçükken oyuncak bebeklerinle başlar ilk sorumluluğun. Gittiğin yerlere kolunun altında taşırsın götürmeden olmazmış gibi, bıraktığın yerde ağlayıverecekmiş gibi. Aslında o kanı canı olmayan bebek değildir sensiz yapamayan sadece sen eksik hissedersin kendini onsuz. Anne olmak güven verir, iyi hissettirir. Dediğim gibi bir kadınsan eğer hayatındaki en anlamlı, en kutsal, en saygıdeğer ve en sonsuz kariyeri kaptın demektir.

Biz kadınız. Dünyaya gözümüzü açmakla başayıp tüm hayat yolculuğumuz boyunca anneyiz. Ve bizim şu doğum sonrası karnımızda oluşan çatlaklar var ya yaşlandık ve yaşadıkça önce kalbimize sızıntı sonra da yüzümüze kırışıklık adıyla taşınacak.

Biz her zaman iyi ki diyeceğiz, iyiki doğurdum seni, iyiki girdin hayatıma, iyiki evladımsın benim...

Bu Yazı: Oyuncak bebeğiyle oynadığı günlere götürdü bu anneyi. Hiç bitmemiş anne maceraları ve hep yüreğinde sımsıkı sarmış bu sıcacık telaşı. Ve anladı ki hiç bitmeyecek yaşayacakları.

Etiket :  annelik deneyimleri , çocuk yetiştirmek , büyüyen çocuk , çocuk sorunları 

2 yorum

Yorum Ekle
CEYLİN KARAGÖZ (13-10-2014 17:05:24)

BÖYLE DUYGULU ANNE KALDIMI YA DİYESİM GELDİ ,ETRAFIMDA YOKTA ONDAN GALİBA, ÖYLE ÖZLEMİŞİMKİ BU SICAK LAFLARI Bİ BNM ANNEM BİDE BN OLABİLİRSEM OĞLUMA SICACIK ,NE YAPIYOR DİĞER TEKNOLOJİK ANNELER ,VİTRİN ANNELERİ,ANNE GİBİ GÖRÜNENLER .....HARİKASINIZ TEKRAR UYANDIM ANNE KELİMESİNİN YÜREKTEN YAŞADIM SAYENİZDE DİĞER UYANMASI GEREKEN ANNELERE SELAM ... YAŞIYORUZ Kİ YAŞATALIM

sevcan(30-03-2015 11:29:03)

Oyuncak secimi biz yetişkinler için oldukça önemli ve hassas bir konu.Aldığımız oyuncaklar onların hayal gücünü etkilememesi açısından uzman bir şekilde alınması gerekiyor.https://buypasa.com dan çok rahat ve güvenli bir şekilde seçimimizi yapıyoruz. Ve size de tavsiye ediyoruz.

Yorumunuz

  1.